Урок "Про правопорушення"

Тема. Про правопорушення. 
Мета:
-формування предметних компетентностей : розшірюваті уявлення школярів про правопорушення среди дітей та відповідальність за вчінені злочини; розвіваті логічне мислення Шляхом розгляданих різноманітніх жіттєвіх СИТУАЦІЙ, уміння передбачаті Наслідки своих учінків; спонукати школярів буті дісціплінованімі, чесну, відповідальнімі; виховувати повагу до людини, ее прав, непрімірімість до правопорушення;
- формирование ключовими компетентностей :
соціальної : формуваті навички правильної поведінкі в суспільстві;
Громадянської : закріплюваті знання учнів про правила життя в суспільстві;
загальнокультурної : учити розв ' язувати прогностічні ситуации «Що трапа, якщо ...»;
уміння Вчитися : удосконалюваті вміння візначаті мету своєї ДІЯЛЬНОСТІ, віявляті зацікавленість до навчання;
інформаційно-комунікатівної : уміті добуваті інформацію з різніх джерел, Здійснювати комунікацію в групах, парах.
Тип уроку : урок засвоєння Нових знань.
Основні Терміни і Поняття : злочин, правопорушення, учінок, відповідальність.
Міжпредметні зв'язки: літературне читання.
Обладнання : картки для роботи в Парі, картки для групової роботи з ситуативними завдання, мікрофон, гра learningapps «Хороші и погані вчінкі», склянка Чистої води и реактиви для досліду «Чиста душа», перевірка тесту системою Plickers .
Хід уроку
І.Організація класу до уроку.
Налаштування на співпрацю .
Вчитель. Уроки «Я у світі» особливі .Вони дають нам знання, які ми можемо використати в житті. Давайте сьогодні разом створимо цікавий, повчальний, життєво необхідний урок. Слайд1
-Я хочу почати словами видатного українського філософа, мислителя Григорія Сковороди «Розум завжди прагне до чогось братись, і коли він не матиме доброго, то звертатиметься до поганого.» Слайд2.
-Чому він так сказав? (Якщо ми не займемо наш розум, наше життя хорошими справами, то розум звертається до поганого.)
Давайте на уроці вчити наш розум звертатися до доброго і в кінці уроку побачимо чи вдалося нам це.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Фронтальне опитування.
- Як називається наша держава? (Україна)
- Хто господар нашої країни? (Народ).
- Хто глава держави? (Президент).
- Що допомагає тримати лад у державі? (Закони).
- Де записані основні закони нашої держави? (В Конституції України).
- Хто створює закони для нашої держави? (Верховна Рада України).
- Як громадяни України мають ставитись до законів своєї держави?
(Поважати закони, виконувати їх)

2.Робота з індивідуальними картками.
Перевіримо, як ви зрозуміли і запам’ятали такі поняття.Слайд3.
З’єднайте поняття та їх визначення. Картка1.
Конституція                                 найвища влада в Україні.

Декларація                                 головний закон нашої країни.
прав людини

Верховна                                     міжнародна організація , що підтримує мир
 Рада України                             в усьому світі.

Організація                                  документ, у якому подані основні права кожної Обєднаних Націй                      людини у світі.


Перевірка виконання завдання . Слайд3.
Вчитель. – Що проголосила ООН?
                   (Декларацію прав людини).
         -    Яку головну угоду підписали прогресивні країни світу?
                   (Конвенцію про права дитини).

3. Колективна робота.
Вчитель. Пригадайте, які права і обов’язки мають учні?
(Вчитель прикріплює на дошці картки зі словами право, обовязок. Учні по черзі беруть вислови, зачитують і прикріплюють їх під словами у дві колонки).
Вислови.
Дотримуватися правил особистої гігієни.
Гратися, відпочивати.
Навчатися.
Берегти шкільне майно.
Старанно вчитися.
Вільно висловлювати свою думку.
Користуватися бібліотекою, спортзалом.
Дотримуватися правил дорожнього руху.
Дотримуватися норм поведінки.
Отримувати медичну допомогу.
4.Робота в парі.
Вчитель. Пропоную зіграти в гру learning apps  «Хороші і погані вчинки». Слайд4.
Назвіть ,які ви вибрали хороші вчинки, які погані.
Ми розподілили вчинки людей на «хороші» і «погані», а ще їх називають «моральні» і «аморальні».
(Вчитель прикріплює на дошці слова «моральні», «аморальні».)

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Вчитель. Про людські чесноти, добрі, моральні вчинки ми говорили на попередніх уроках. Подумайте і спробуйте спрогнозувати про що йтиме мова на цьому уроці.
(Висловлювання учнів).
-У кожній державі існують встановлені загальнообовязкові норми поведінки,   яких повинен дотримуватись кожний громадянин. Але злі, жорстокі, аморальні вчинки часто приводять до правопорушень.
-         Про що ви хотіли б дізнатися?
(Відповідь на с.90 рідручника)
-         Про правопорушення, причини їх виникнення, відповідальність за них ми сьогодні поговоримо  на уроці. Зокрема про правопорушення, поширені серед дітей.Слайд5.
(Вчитель відкриває тему уроку, записану на дошці).

ІV. Робота над темою уроку.
Вчитель. Які два слова заховались у слові «правопорушення»?
На дошці схема:                                   правопорушення
                                                         право                   порушення
-         Що таке право?
Слово правознавцям (підготовлені учні).

Правознавець 1. Право – це сукупність правил поведінки, які містяться в законах. Слайд6.
Вчитель. Отже, право- це те, що ви можете робити, у чому вам відмовляти не можна.
(Показує на права , прикріплені на дошці.)

Правознавець 2. Правопорушення – це порушення прав інших людей, поведінка, наслідки якої шкодять іншим.Слайд7.

Вчитель. Ст.2 Конвенції про права дитини проголошує: «Діти рівні у своїх правах незалежно від походження». Слайд8.

1.Вправа «Мікрофон».
-         Чи доводилось вам порушувати правила?
-         До яких це привело наслідків?
Висновок. Ваші дії можна назвати провиною. Це один з видів правопорушень. Слайд9.

Правознавець3. Провина – це почуття сорому, вини, прикрості за дії або вчинки. Наслідок неправильної поведінки.

2.Гра «Хлопки».
-Визначте, що з переліченого є провиною.

1.Запізнення на урок.
2.Вартування під час крадіжки.
3.Вимагання коштів.
4.Невиконання домашніх завдань.
5.Хуліганство.
6.Погане чергування в класі.
Вчитель. Дітей, які порушують права інших, називають правопорушниками. Правопорушення осуджується суспільством, тому що воно спричиняє шкоду. Шкода, завдана людині, може бути матеріальна, моральна, фізична.
(Вчитель вивішує  слова: матеріальна, моральна, фізична.)

Є ще кілька видів правопорушень: цивільне, адміністративне, кримінальне. Про них ви вивчатимете в старших класах.
(Вчитель вивішує слова: цивільне, адміністративне, кримінальне.)

3.Колективна робота
Проблемна ситуація.
Прочитати  тексти, визначити яку шкоду спричинили правопорушення.
Читання тексту1. «Про Кирила»
Батьки Кирила ледь не знепритомніли, коли до них прийшла поліція. Виявилось, що їхній синок зміненим голосом повідомив поліцію, що в школі нібито закладено бомбу. Бомбу не знайшли, зате швидко знайшли Кирила. У звязку з неповноліттям хлопця його батькам виписали штраф.
-Чим обернувся жарт для Кирила і його батьків?
Висновок: матеріальна і моральна шкода для батьків; осуд, внутрішній облік Кирила, як дитини схильної до правопорушень.
Читання тексту2. «Про Льоню»
Льоня любив стріляти горобців з рогатки. Багато разів йому робили зауваження, але він тільки посміхався. Одного разу камінь випущений з рогатки, вцілив людині в око. Око довелося видалити. Відбувся суд. За скоєння злочину Льоню відправили у спецшколу для неповнолітніх правопорушників. А батьки хлопця змушені були виплатити постраждалому значні кошти.
-До чого призвели необдумані розваги хлопця?
Висновок: моральна, фізична шкода постраждалому; моральна , матеріальна шкода батькам; відповідальність перед законом  Льоні-позбавлення волі.
Проаналізувавши ці вчинки, дайте відповідь на питання у підручнику с.90
 ІІ абзац.
-Чому кажуть: «Обираючи вчинок, ти обираєш і наслідки»?
Висновок: треба думати про наслідки до яких приведе вчинок.
Читання казки «Про Дідуся Хоттабича»
(Читають підготовлені учні в ролях)
Сергійкові наснився сон. Перед ним стоїть Дідусь Хоттабич і тримає мішок із грішми.
-Це тобі,- каже Дідусь. Тут стільки грошей, що тобі на все життя вистачить., куплятимеш найдорожчі речі.
-За що ж ти мені такі великі гроші віддаєш?,-запитав Сергій.
-Візьми в своєї бабусі перстень і віддай мені.
-Що, вкрасти в своєї бабусі?-аж похолов Сергій.
-Не вкрасти, а взяти і віддати мені. Тільки й усього.
Сергійко трохи подумав і сказав…
4.Різнорівневе завдання

Завдання для високого рівня
Учні за зеленим столом повинні скласти міні-міркування «Чи все можна
купити за гроші?»
Завдання для достатнього рівня
Учні за синім столом повинні продовжити казку. Яку відповідь міг дати Сергійко?

Завдання для середнього рівня
Учні за червоним столом працюватимуть зі мною.

-         Хто такий Дідусь Хоттабич?
-         Що запропонував він хлопчику?
-         Що повинен був зробити хлопчик для чарівника за гроші?
-         Чи можна брати чужі речі без дозволу?  Чому?
(Відповіді достатнього рівня, високого рівня. Підвести дітей до висновку, що чинити треба по совісті.)
Вчитель. Отже, совість в житті людини найголовніша.
5.Дослід «Чиста душа»
Вчитель. Людина, яка живе по совісті – має чисту, прозору душу, як вода (розчин соди). Душа чиста, незаплямована ні обманом, ні поганими вчинками. Та ось з людиною щось трапилось і вона хоча б одного разу здійснила поганий вчинок ( додаю фарбу) і ланцюжок потяг за собою і другий, і третій вчинок (фарба). Душа помутніла, їй важко, вона страждає і болить. І добре, якщо людина зрозуміла свою помилку і в усьому зізнається, кається. Тоді відбувається ось що(додаю розчин оцтової кислоти). –Якою стала вода? (чистою, прозорою). Тож живіть , діти, по – совісті, не робіть поганих вчинків, щоб душа ваша була прозорою і чистою, як джерельна вода.
Розповідь вчителя.
За останні роки зросла агресія не тільки серед дорослих, а й серед дітей. По радіо, з екранів телевізорів ми чуємо і бачимо, як підлітки побили однокласника, як учень розстріляв своїх учителів і однокласників, бачимо поламані таксофони, ліфти, зупинки, люки без кришок, які крадуть щоб здати   на металобрухт.
-         Які правопорушення найпоширеніші серед дітей? Слайди 10 – 20.
6.Складання «Асоціативного куща»
-         (Діти називають правопорушення за малюнками :крадіжки, порушення правил поведінки в школі, хуліганство, порушення ПДР, завдання шкоди природі, бійки, ігри з вибухонебезпечними предметами, бродяжництво, жебракування, куріння, наркоманія).
7.Фізкультхвилинка.Слайд 21.
Ти мій друг і я твій друг,
Озирнемося навкруг.
Будем дружно працювати,
Всіх навколо шанувати.

8.Робота в групі.
Проблемна ситуація.
-         Чому люди порушують права іншої людини? Спробуємо встановити причини правопорушень. Слайд 22.
Причини правопорушень  (Слайд23 ):
-         погано виховані, низькі моральні якості;
-         жорстокість, агресія;
-         безглузді бажання і вчинки, невміння керувати собою, відповідати за свої вчинки;
-         неблагополучні сім’ї, діти сироти, діти вулиці;
-         конфлікти з однолітками;
-         незайнятість дітей;
-         сучасний репертуар дитячих кіно, мультфільмів.
-         іноді примушують дорослі або старші підлітки
-          
Вчитель. Серйозні правопорушення називають злочинами, а людей, які їх чинять – злочинцями. Слайд24.
Сьогодні в Україні в 11 виховних колоніях утримується близько 3тис. неповнолітніх дітей. Більшість із них засуджено за крадіжку, завдання важких тілесних ушкоджень, убивство.
 Кожне правопорушення веде до покарання.
 За свої вчинки треба відповідати.
Неповнолітні, а такими вважаються діти до 18 років, теж несуть   відповідальність за скоєні правопорушення. Слайд25.
Неповнолітні несуть кримінальну відповідальність з 16 років, а за окремі тяжкі злочини з 14 років. Адміністративна відповідальність теж передбачена для неповнолітніх. Це осуд, внутрішній облік, як дитини схильної до правопорушень, облік у дитячій кімнаті поліції, покарання батьків штрафом.
(Вчитель вивішує табличку).

IV.Закріплення вивченого.
1.Тест.(Використання системи Plickers.) Слайд 26.
Прочитавши ситуаціїї , визначити це:
а. Злочин
б. Провина
в. Жарт
г. Хуліганство (Слайд  )
Ситуація1.
У спекотні дні хлопці часто поливають один одного водою. Один з хлопців додав у воду яскравий барвник і … сорочка його товариша була зіпсована.
Це………(хуліганство).

Ситуація 2
Четвертокласниця Віра поверталась з танцювального гуртка додому. До неї
підійшла група підлітків, оточили її. Один вирвав у Віри сумочку з грошима, інший забрав мобільний телефон.
Це………….(злочин).
Ситуація3.
Петрик за звичкою кинув свій портфель будь – де. Однокласники заховали портфель. Але , коли Петрик почав шукати портфель, налякавшись, що той зник, віддали загублену річ, порадивши Петрикові бути акуратнішим.
Це……….(жарт).

Ситуація 4
Діти на перерві лаялись, обзивали один одного поганими словами, курили в
туалеті, не зважаючи на заборону.
Це…………(провина)

Вчитель.Ми сьогодні говорили ще про одне поняття – обовязок.

Правознавець. Обовязок – це певне коло дій, обовязкових для виконання.

Вчитель. Обовязок громадян, а, отже, і вас , дітей, не допускати порушення закону, прав інших громадян.

Вчитель. Розкриттям правопорушень займається поліція, прокуратура. Винною у скоєні злочину людину може визнати тільки суд.
-У нашому повсякденному житті все частіше ми чуємо слово «булінг».Слайд27
2.Виступ працівника ювенальної поліції.
(Перегляд ролика «Булінг» знятого старшокласниками).Слайд28
3.Рольова гра «Судові справи».

Справа1.
Позивач. Червона шапочка.
Відповідач. Вовк.

Червона шапочка: Ваша честь. Ідучи через ліс до бабусі, я зустріла вовка. Він прикинувся добрим і сказав, що теж хоче провідати хвору бабусю. Він випередив мене , обманом забрався до хати і зїв бабусю, а потім і мене.
Суддя: Відповідачу, що ви можете сказати про таку заяву?
Вовк: Ваша честь! Це правда! Я був голодний! Я маю право на повноцінне харчування.
Суддя: Усе зрозуміло! Оголошується рішення суду! (Удар молотком).
Ви, шановний, порушили головне право дитини – право на життя! По друге, ви, незаконно ввірвалися до чужої оселі. Тому ви вважаєтесь винним у злочині. Суд зобовязує вас вивчити права дітей і рекомендує харчуватись рослинною їжею . Рішення прийнято! (Удар).

Справа2.
Позивач. Герда.
Відповідач. Снігова королева.

Герда: Ваша честь! Снігова Королева вкрала мого брата Кая.
Снігова Королева: Я – Королева! І не маю відповідати ні за що!
Суддя: Шановна! Хто б ви не були , перед законом усі рівні!
Ви зачарували хлопчика і позбавили його прав. Що скажете у своє виправдання?
Снігова Королева: Я не винна!
Суддя: Оголошується рішення суду!(Удар молотком).
Відповідач порушила право дитини на захист від викрадення, позбавила права на власну думку. Суд зобовязує вас вивчити права дітей. Рекомендує взяти на виховання дитину – сирітку, дбати про неї, адже цим дітям потрібна особлива увага. Рішення прийнято! (Удар).

4.Самостійна робота в групі.
Вчитель. Пригадаємо слова Г. Сковороди, які звучали на початку уроку «Розум завжди прагне до чогось братись, і коли він не матиме доброго, то звертатиметься до поганого». Я пропоную вам подумати чого ж треба поганого позбавитись людям, щоб не було правопорушень. Порадьтеся в групі, запишіть на аркуші, зачитайте, а спікер групи викине у смітник. Вам допоможе картка - підказка.
V.Підсумок уроку.
-Що для себе ви візьмете з цього уроку?Слайд28.
Свої відповіді починайте словами:
-Я дізнався…
-Я навчився… Тепер я можу…
-Урок дав мені для життя…
(Скористайтеся підручником с.92)
Зверніть увагу на екран.
«Від пустощів до злочину – один крок! Зупинись!»Слайд29

Література:
1.Підручник О.В. Талигіна, Г.Ж. Іванова «Я у світі»
2.Конвенція прав дитини.
3.Державна програма «Діти України»
4.Конституція України. К. Феміна.
5.Наровлянський О.Д. Дидактичний матеріал з основ правознавства.
6.Гра
                                        





Тексти
Про Кирила
Батьки Кирила ледь не знепритомніли, коли до них прийшла поліція. Виявилось, що їхній синок зміненим голосом повідомив поліцію, що в школі нібито закладено бомбу. Бомбу не знайшли, зате швидко знайшли Кирила. У звязку з неповноліттям хлопця його батькам виписали штраф.
                                           
                                                         Про Льоню
Льоня любив стріляти горобців з рогатки. Багато разів йому робили зауваження, але він тільки посміхався. Одного разу камінь випущений з рогатки, вцілив людині в око. Око довелося видалити. Відбувся суд. За скоєння злочину Льоню відправили у спецшколу для неповнолітніх правопорушників. А батьки хлопця змушені були виплатити постраждалому значні кошти.
                                         
                                                   Про дідуся Хоттабича
Сергійкові наснився сон. Перед ним стоїть дідусь Хоттабич і тримає мішок із грішми.
-Це тобі,- каже дідусь. Тут стільки грошей, що тобі на все життя вистачить., куплятимеш найдорожчі речі.
-За що ж ти мені такі великі гроші віддаєш?,-запитав Сергій.
-Візьми в своєї бабусі перстень і віддай мені.
-Що, вкрасти в своєї бабусі?-аж похолов Сергій.
-Не вкрасти, а взяти і віддати мені. Тільки й усього.
Сергійко трохи подумав і сказав…









Ситуація1.У спекотні дні хлопці часто поливають один одного водою. Один з хлопців додав у воду яскравий барвник і … сорочка його товариша була зіпсована.


Ситуація 2

Четвертокласниця Віра поверталась з танцювального гуртка додому. До неї
підійшла група підлітків, оточили її. Один вирвав у Віри сумочку з грошима, інший забрав мобільний телефон.


Ситуація3.Петрик за звичкою кинув свій портфель будь – де. Однокласники заховали портфель. Але , коли Петрик почав шукати портфель, налякавшись, що той зник, віддали загублену річ, порадивши Петрикові бути акуратнішим.


Ситуація 4

Діти на перерві лаялись, обзивали один одного поганими словами, курили в
туалеті, не зважаючи на заборону.
















Картка - підказка
Зло, заздрість, бійки, клички, бешкетування, крадіжки, обман.


Картка - підказка
Нестриманість, роздратованість, грубість, лінь, пихатість, байдужість,

Картка - підказка
Безвідповідальність, шкідливі звички –куріння, алкоголь.

Картка - підказка
Вживання наркотиків, бродяжництво, жебракування. ворожість


Картка - підказка
Гнів , лицемірство, жорстокість, хитрість.









Комунальний заклад «Навчально – виховне обєднання І – ІІІ ступенів
«Науковий ліцей Міської ради м. Кропивницького Кіровоградської області»





Урок «Я у світі»
у 4 – А класі
Тема. Про правопорушення



                                                                                          
                                                                                        Вчитель Макаренко О. М.











Картка1.
Конституція                                 найвища влада в Україні.

Декларація                                 головний закон нашої країни.
прав людини

Верховна                                     міжнародна організація , що підтримує мир
 Рада України                             в усьому світі.

Організація                                  документ, у якому подані основні права кожної Обєднаних Націй                      людини у світі.

Картка1.
Конституція                                 найвища влада в Україні.

Декларація                                 головний закон нашої країни.
прав людини

Верховна                                     міжнародна організація , що підтримує мир
 Рада України                             в усьому світі.

Організація                                  документ, у якому подані основні права кожної Обєднаних Націй                      людини у світі.

Картка1.
Конституція                                 найвища влада в Україні.

Декларація                                 головний закон нашої країни.
прав людини

Верховна                                     міжнародна організація , що підтримує мир
 Рада України                             в усьому світі.

Організація                                  документ, у якому подані основні права кожної Обєднаних Націй                      людини у світі.


Справа1.
Позивач. Червона шапочка.
Відповідач. Вовк.

Червона шапочка: Ваша честь. Ідучи через ліс до бабусі, я зустріла вовка. Він прикинувся добрим і сказав, що теж хоче провідати хвору бабусю. Він випередив мене , обманом забрався до хати і зїв бабусю, а потім і мене.
Суддя: Відповідачу, що ви можете сказати про таку заяву?
Вовк: Ваша честь! Це правда! Я був голодний! Я маю право на повноцінне харчування.
Суддя: Усе зрозуміло! Оголошується рішення суду! (Удар молотком).
Ви, шановний, порушили головне право дитини – право на життя! По друге, ви, незаконно ввірвалися до чужої оселі. Тому ви вважаєтесь винним у злочині. Суд зобовязує вас вивчити права дітей і рекомендує харчуватись рослинною їжею . Рішення прийнято! (Удар).

Справа2.
Позивач. Герда.
Відповідач. Снігова королева.

Герда: Ваша честь! Снігова Королева вкрала мого брата Кая.
Снігова Королева: Я – Королева! І не маю відповідати ні за що!
Суддя: Шановна! Хто б ви не були , перед законом усі рівні!
Ви зачарували хлопчика і позбавили його прав. Що скажете у своє виправдання?
Снігова Королева: Я не винна!
Суддя: Оголошується рішення суду!(Удар молотком).
Відповідач порушила право дитини на захист від Викрадення, позбавіла права на Власний мнение. Суд зобов ' язує вас вівчіті права дітей. Рекомендує взяти на виховання дитину - сірітку, дбати про неї, Аджея ЦІМ дітям потрібна особлива увага. Рішення Прийнято ! (Удар) .



0 коммент.:

Отправить комментарий